Systemické / rodinné konstelace

prožitková metoda pro sebepoznání, seberozvoj a zlepšení vztahů

Co jsou konstelace?

Konstelace jsou metodou, která se dívá na vybrané téma (vztahy, problém, přání, cíl, peníze, práce, firma) v rámci celého systému a s prvky systému pracuje pomocí zástupců. V případě individuálních konstelací pomocí klienta, konsteláře a předmětů. V případě skupinových konstelací jsou jako zástupci využívání lidé ve skupině.

Metoda umožňuje vhled do celého systému – vnímat a řešit vztahy mezi jednotlivými prvky systému. Pomáhá zjistit odkud pochází klientovy problémy, kde je klient zapleten do širšího systému vazeb a uvidět souvislosti i to co nás brzdí. Jde o velmi silnou metodu, která se dotýká samého jádra věci.

Konstelace vychází z šamanských technik a z práce Berta Hellingera – německého psychoterapeuta.

Konstelace se nazývají systemické díky pohledu na celý systém a název rodinné se užívá z důvodu, že témata a to i pracovní, peněžní se většinou nějakým způsobem dotýkají i původní rodiny.  Metoda je unikátní, neboť pracuje i s tím, co si neseme z minulých generací a co nás často silně ovlivňuje nevědomě.

 

V čem mi mohou konstelace pomoci?

Oblasti, kde konstelace pomáhají, zahrnují celý život osobní i pracovní:
 • partnerské vztahy
 • pracovní vztahy
 • vztahy s dětmi, s příbuznými a dalšími lidmi
 • práce, podnikání, firma, zákazníci
 • sebedůvěra, přijetí sám sebe
 • naše kořeny, nalezení podpory pro svůj život
 • peníze a hojnost, finanční přesvědčení
 • konstelace osobních cílů a vizí a nalezení zdrojů pro jejich uskutečnění
 • zdravotní problémy
 • nejasné problémy, nevím kudy dál

Co si vybrat raději – individuální či skupinovou konstelaci?

 • To zda si vyberete konstelace skupinové nebo individuální je zcela na vás. Nedá se říci, který ze způsobů je lepší či účinnější. Každému vyhovuje něco jiného.
 • V případě individuálních konstelací budeme pracovat já a vy pomocí předmětů  a stavěním se na místa, které předměty zastupují.
 • V případě skupinových konstelace se vybírají za zástupce lidi ze skupiny. Na skupinových konstelacích vás obohatí i stání v „rolích“ v konstelacích jiných lidí. Často stání v „rolích“ v konstelaci druhého člověka nám přinese stejné obohacení jako naše vlastní konstelace.

Individuální konstelace

Pokud se rozhodnete pro individuální konstelaci, za zástupce se používají předměty či papírky, karty. Jako zástupce pracuji často také já jako konstelář. Individuální konstelační přístup je pro některé klienty daleko přijatelnější a výsledný „efekt“ je srovnatelný s klasickou konstelací se zástupci - lidmi. Individuální konstelace jsou vhodné zejména k nahlédnutí a pochopení intimních problémů, pro osoby, které z jakéhokoliv důvodu nechtějí své problémy či traumata řešit ve skupině, v případě nutnosti okamžité pomoci aj.

 

Konstelace pomáhají porozumět širším vlivům, které na nás působí.

INFORMACE KE KONSTELACÍM VE SKUPINĚ

Semináře systemických konstelací jsou pozvánkou pro všechny, kdo se chtějí podívat novým pohledem na svou životní situaci a hledat její řešení. Účast ve skupině má velký účinek na změny, kterých chcete dosáhnout. Součástí práce ve skupině je nutnost důvěrnosti a intimity. Všechno, co se ve skupině odehraje, je důležité aby zde také zůstalo a účastníci skupiny se tak mohli cítit bezpečně.


Doporučení pro konstelace: Metoda konstelací pracuje s fakty, proto doporučuji, zjistit si co nejvíce informací o své původní rodině. Je dobré si zjistit zda v generacích před námi, byly některé osoby s těžkým osudem, předčasným úmrtím, osoby o nichž rodina raději nemluvila, nešťastné lásky, potraty, velké negativní události jako zkonfiskování majetku apod. Stačí i jen vědět / tušit, že něco takového v rodině bylo, aniž víte podrobnosti. Pokud informace nemáte, nevadí, pracovat se dá i tak. Máte-li již novou rodinu, bude přínosné si zjistit informace také o rodině vašeho partnera/manžela či partnerky/manželky.

 

UPOZORNĚNÍ KE KONSTELACÍM: Konstelace mohou být emočně náročné a proto je vhodné vymezit si po konstelacích dostatek času pro vstřebání pocitů a prožitků a pro odpočinek těla i mysli.
 

UPOZORNĚNÍ: Metody, které používám, nejsou náhradou za lékařskou ani psychoterapeutickou péči, nedoporučuji tedy v žádném případě vysazovat stanovenou léčbu lékařem či psychoterapeutem, ani vysazovat předepsané léky. Se zlepšením stavu lze snižovat léky, popř. měnit léčbu POUZE s výslovným rozhodnutím a souhlasem vašeho ošetřujícího lékaře nebo psychoterapeuta.

Ohlasy na mé konstelace

O konstelacích jsem toho doposud jen hodně slyšel a četl. A jsem moc rád, že moje první hmatatelná zkušenost s nimi byla u Vlasty Liskové, která má obdivuhodnou míru empatie pro lidské příběhy. Nádherné prostředí, citlivé a vnímavé vedení a úžasná atmosféra i energie. Velmi zajímavou zkušeností byly role v rámci konstelací jednotlivých účastníků kruhu. Při jedné z nich jsem si „sáhl“ i na své citlivé a bolestné téma, znovu ho „prožil“ a následně pocítil značnou úlevu. Rád se znovu zúčastním v některém z příštích termínů.

Milan D.ekonom

Vlasto děkuji za tvůj konstelační seminář. Vlastní konstelace pro mě byla silná, vedení od tebe bylo přítomné, příjemné, cítila jsem oporu a zároveň prostor pro vývoj konstelace, aby se ubírala směrem jakým bylo potřeba. Po konstelaci jsem cítila úlevu a jakési vědomí toho, že přesně vím, jakým směrem mám svůj život „nakopnout“. A to je to pro co jsem si přišla.

Kamila P.Praha

Chci Vlastě moc poděkovat za krásné konstelace. Znám je z knížek a též částečně od jiných konstelářů, a vždy se přesvědčuji, jak ta metoda báječně funguje a odkrývá něco, na co nejsem schopna se podívat logikou. U Vlasty jsem řešila soukromé a bolavé věci. Najednou jsem viděla situaci úplně z jiného úhlu pohledu, pro mě zcela nového, který jsem nebyla schopna předtím vidět. Díky konstelaci se mi otevřely nové pohledy a možnosti, jak některé „neřešitelné“ situace posunout jinam a postupně „uzdravit“. Budu vše ještě vstřebávat… Moc děkuji za citlivé vedení, díky kterému jsem se mohla situaci otevřít. Též bylo krásné vnímat, jak i další zúčastnění hledají cestu a posouvají se jinam. Ještě jednou děkuji a těším se na další konstelace.

Lenka z Prahyprojektantka

S konstelacemi mne seznámil můj přítel. Z počátku jsem si neuměla představit, co to vlastně je a co se tam mohu nového dozvědět, ale po setkání s Vlastou a účasti na jejích konstelacích jsem viděla a pocítila na vlastní kůži, že si s sebou, ač nevědomě, neseme zážitky, prožitky a zatížení z dětství a od rodičů a to vše má vliv na naše chování a řešení vztahů v našem životě – osobních i pracovních. A je opravdu zajímavé si to vše v sobě utřídit a podívat se na problém zvenčí a tak lépe pochopit jak a proč a co měnit. Je to pobídka k posunu sebe sama, k utvoření svého lepšího já a ke smíření se a pochopení věcí z minulosti. Mohu jen doporučit.

Monika T.mzdová účetní

Měl jsem tu možnost zúčastnit se několika konstelací a soukromého koučinku. Děkuji Vlastě za profesionální přístup, díky kterému jsem uviděl věci v těch základních souvislostech. Je úžasné podívat se na svůj život zvenčí … a je to cesta k pochopení a změně k lepšímu. Díky.

Ota N, Praha, IT programátor a fotograf

Ceník individuálních konstelací a terapií

Konstelace a terapie
1000 Kč
Prvních 60 min
za každou další 1/4 hodinu +200 Kč
Počítejte s dobou 1 hod až 2 hod. Konstelaci je třeba vždy dokončit.