Zdravá bedra - sval Psoas - sval středu,

"sval duše" a bezpečí

 

Psoas pomáhá rozproudit energii mezi zemí, bedry, ledvinami a srdcem. To nás hluboce uzdravuje,

napojuje na moudrost těla a pomáhá léčit bedra a pánevní oblast i komunikovat s naší duší.

Proč by nás měly zajímat naše bederní svaly (Psoas major)?

Velký bederní sval (Psoas major) je největším svalem našeho těla a jediným, který propojuje trup s dolními končetinami. Ovlivňuje zdravé fungování celé pánevní oblasti včetně beder. Je svalem uloženým nejhlouběji v těle, je spojen s bránicí a obklopen orgány pánve, propojen s ledvinami. Často bývá zkrácen a jeho uložení, velikost a pružnost ovlivňují naše zdraví i hluboké cítění a vnímání. Psoas je propojen s mnoha svaly v těle a souvisí s hlubokými pocity a nastavením celé naší hloubky osobnosti – je propojen s naším vnímáním, myšlením, emocemi, výchovou v rodině – se vším co nás „tvoří“.

Tělo, emoce, myšlení a prožívání jsou silně propojené a přes svaly Psoas se můžete dostat hluboko k sobě.

Na semináři půjdeme cestou vědomé pozornosti, která je klíčem k léčení této oblasti a objevování hloubky našeho těla, vnitřního světa a vnitřní spokojenosti a radosti. Půjdeme i cestou pochopení a respektu k tomu, jak naše tělo funguje a je s námi propojené. Budeme se snažit zkontaktovat sami se sebou a otvírat moudrost našeho těla.

Cílem tohoto semináře je objevování a prožitek v těle, které pomáhají ozdravovat, otvírat se vnitřní kráse, hloubce, energii a naplnění. Cílem je ukázat si i možnost, jak hluboce ozdravovat naše bolavá bedra, bederní páteř a ledviny. Rozvíjení prožitku v Psoasu ovlivňuje i prožívání našeho potěšení a rozvíjí náš orgasmický potenciál.

Seminář je vhodný pro všechny, kdo se zajímají o něco nového, jsou otevřeni vlastním prožitkům, novým úhlům pohledu, zajímá je celostním přístup a zejména pro ty, kdo chtějí pozitivně ovlivnit celý svůj život.

Workshop je určen pro muže a ženy, kteří chtějí:
 • rozvíjet své uvolnění, vnitřní vnímání,
 • objevovat svou chuť, citlivost a pozornost,
 • rozvíjet své intimní potěšení a orgasmické možnosti,
 • uzdravovat přetížená, bolavá bedra a bederní páteř,
 • ozdravovat ledviny,
 • napojovat se na bezpečí ve fyzickém těle – psoas je o bezpečí,
 • ozdravovat pánevní dno – 90 procent problémů je ve spojitosti s Psoas.
Proč je Psoas branou do našeho nitra?

Psoas major je velmi emocionálním svalem, neboť svou hloubkou v těle je vázán na pocity bezpečí. Jak si odpovíte na otázku: „Jak moc se v životě cítím bezpečně?“  Máte-li psoas tuhý, suchý a zkrácený, bezpečí vám v životě bude někde hluboko chybět, máte-li naopak psoas pružný, šťavnatý, vyživený a živý, budete se mít kde napojit na bezpečí hluboko fyzicky ve svém těle.

Bedra jsou komunikátor, ukazatel, jak se cítíme v životě bezpečně, jak se dokážeme uzemnit a propojit uzemnění až nahoru k našemu srdci. Psoas major se dotýká mnoha orgánů a úzce s nimi souvisí – hlavně to jsou ledviny (ty jsou o základní energiia o vztazích), bránice, páteř, také srdce a pánevní dno. Vzdáleně je propojen i se svaly krku.

Psoas je spojen s  instinkty (jež jsou o bezpečí), je svalem, který nemůžeme vždy ovládat vůlí. Je spojen s reflexy a vyživovat ho můžeme relaxací a pozorností, dalo by se říci naším životním stylem. Souvisí tedy s naším celkovým vyladěním organismu po většinu času. Trávíte  život spíše ve spěchu, stresu nebo více v klidu a plynutí? Vaše tělo může být jen v jednom z těchto dvou módů – bud jste v poli stresových hormonů (nadledvinky, hormon strachu – adrenalin) nebo naopak jste v poli uvolnění a  klidu (a vyplavují se vám hormony radosti)

Velký sval bederní můžeme vyživovat pozorností, relaxací, uzemněním, pomalým pohybem, kdy dokážeme být do sebe hluboce napojeni a vnímat detaily.

Co říkají o workshopu mí klienti?

„O svalu Psoas jsem nic nevěděla, i proto mě zaujal kurz Zdravá bedra – sval Psoas. Bedra mě někdy bolí, a tak jsem chtěla vyzkoušet nový přístup. Kurz mě přímo nadchnul! Jemné, hluboké cvičení, naciťující se do hloubky těla i mysli. Krásné pocity napojení na radost uvnitř mě a to, co dělá mému tělu dobře. Moc jsem si to užila a dověděla se spoustu nových informací a cenných souvislostí. Bedra teď cítím krásně uvolněná a umím si cvičení přenést do běžných dnů, to považuji za důležité. Vlastu mohu jen doporučit, umí naslouchat lidem, tělu a naladí vás svým přístupem na tu správnou cestu. Děkuji.“

Lenka JahodováPlzeň

„Kurz Zdravá bedra – sval Psoas mi byl jakoby vypsán na míru. Mám dvě malé holčičky, které jsem poctivě odnosila v nosítku na břiše, a každodenní péče o ně se odrazila i na mých bedrech, která mě bolí prakticky neustále. Navíc dráha ledvin je dlouhodobě mým slabým místem. Den strávený s Vlastou, Petrou a dalšími ženami byl pro mě krásným zážitkem. Cvičení bylo překvapivě jemné. Na první pohled by se zdálo, že jsme ani necvičily, ale ve skutečnosti nám Vlasta pomohla se krásně zrelaxovat, napojit se na svoje tělo a pocity při jemném pohybu doprovázeném hlasem byly opravdu slastné. Velmi užitečné je i sdílení s ostatními účastníky. A výsledky se dostavily – další den mě bedra vůbec nebolela, byla krásně uvolněná. Už se těším, jak se projeví pravidelné cvičení na mém každodenním životě!“

Martina Nentvichováredaktorka na rodičovské dovolené

Sval Psoas mě zaujal jako komunikátor s naší hloubkou. Cvičení mě pomohlo se vnořit do vnitřního světa, vnímat samu sebe a co mi dělá hluboko uvnitř dobře. Ukázala se mi další možnost, jak se s tělem propojit a naslouchat mu. Jemně jsem pustila hlavu a vplula do tělesného pocitu flow. K cvičení se dokonce ráda vracím i doma, přidala jsem si ho do svého repertoáru. Je to nenáročný způsob jak po náročném dnu opět získat propojení se sebou, svým prostorem a klidem. Vlasto díky, představila si mi jak jemně objevovat, kde v těle máme ukrytý klid a také radost.

Andrea Dvorskákoučka

Jak workshop probíhá?

 • Úvodní seznámení ve fyzickém těle,
 • teorie o Psoasu a praktické objevování naší vnitřní hloubky,
 • uvolňování velkého bederního svalu a beder, propojení s ledvinami,
 • naciťování, vyživování a ozdravování beder, bederní páteře,
 • navnímávání, vyživování a ozdravování ledvin a jejich energie,
 • propojování psoasu s různými částmi těla,
 • naslouchání a komunikace s hloubkou a bezpečím v nás,
 • otvírání energie ze středu těla,
 • očekávejte odpočinek, velmi jemné cvičení, napojení na sebe sama,
 • sdílení a diskuse.

Poznámka: Psoas je třeba vnímat a vyživovat ne izolovaně, ale v propojení s dalšími oblastmi těla, aby se vám bedra propojily s ostatními hlubokými svalovými systémy těla. 

S sebou: Pohodlné oblečení ve vrstvách (aby vám bylo teplo, určitě mikinu), ponožky. K dispozici jsou podložky a deky.

 

Kdy je vhodné jít na workshop Zdravá bedra – sval Psoas?

 • pro udržení dobrého zdraví
 • při bolestech v zádech
 • ztuhlá, bolavá bedra, potíže s bederní páteří
 • potíže s pánevním dnem, inkontinencí
 • pocity nejistoty, strachy, úzkosti, pocity ohrožení
 • emoční rozkolísanost
 • pocity přetížení, vyhoření, potřeba doplnit bezpečí
Kontraindikace:

první trimestr těhotenství / rizikové těhotenství / šestinedělí / infekční a horečnaté onemocnění / akutní záněty /

akutní bolesti břicha

 

Chcete se cvičení s Psoasem naučit?

Ráda vám budu průvodkyní

   Workshop    Zdravá bedra - sval Psoas "sval duše" a bezpečí

Cena 1 300 Kč

Nový termín vypíšu v září. 

Praha   10:00 - 17:30

Chci zaslat info o termínu

Individuální konzultace se cvičením svalů Psoas

Termín: dle dohody

120 min

Cena 1 500 Kč

Objednat individuál

Individuální konzultace s cvičením Psoas jsou vhodné zejména při:  bolesti beder, bolesti kříže, kostrče, problémy s pánevním dnem, potížemi v pánvi blíže nespecifikovanými.  Stažení a ztuhlost v pánvi, bedrech. Pocity ztráty bezpečí, nejistoty, úzkosti, strachu, zejména kde jiné terapie nepomáhají. Vhodné po operacích, v době potřeby tělesné či duševní obnovy a regenerace. Podporující v období transformace, tělesného i duševního vyčerpání apod..

Po počátečním rozhovoru o vašich potížích, vám pomohu propojit problém v těle i na emoční úrovni a budeme pracovat s tématem za pomoci pohybu, cítění, dechu, zvuků, rozpohybování energie. Půjdeme cestou propojování v těle, cestou jemnosti a napojování na vlastní intuici a regenerační schopnosti vašeho těla.