Je k budování nových návyků třeba pevná vůle nebo je to jinak?

Jak je to s návyky? Potřebujeme k dosažení svých přání pevnou vůli?

Podívejme se na dosahování našich přání jako na proces. Co potřebujeme, abychom cíle dosáhli, a co není tak důležité ?…. Určitě to znáte, něco jste si předsevzali – např. psát blog, pravidelně komunikovat se svými klienty, točit propagační videa, učit se anglicky … a s časem jste svého předsevzetí zanechali.

Podívejme se na postup při dosahování ZMĚNY:

Co je klíčovým faktorem změny

Je jím naše motivace – náš motiv – pro něco se nadchneme, rozhodneme se s tím začít a jsme ochotni udělat v našem životě ZMĚNU. Pokud je naše motivace velká, často se nám daří vykonávat novou činnost po delší dobu. Ale pak se často na cestě vyskytnou překážky a naše pevná vůle je nepřekoná. Potom se snadno cítíme bídně a často rezignujeme.

Dalším klíčovým faktorem v procesu je pozornost, kam budeme zaměřovat svou pozornost. Jednou možnosti je na akci – např. dát se do psaní článku na blog. Představte si to – objevila se překážka – jste unavení, máte plno práce … a ještě máte jít psát! Jaký z toho máte pocit ? Asi se Vám moc nechce… Zaměření na akci často nebývá právě nejlepším rozhodnutím, moc nás nemotivuje, protože akce pro nás znamená výdej energie. Máme ale ještě jinou možnost, kam upřít svou pozornost, na náš motiv. Překážka je moment, kdy záleží, kam nasměřujeme svou pozornost, zda na akci – výdej energie – nebo na náš motiv, který nám energii může dodat.

Zaměření na motiv a vizualizace

Zaměřujte proto svou pozornost na svůj motiv – to co vám činnost do vašeho života přinese. Vizualizujte si svůj cíl, proč jste se pro novou činnost rozhodil. Živě si představujte svůj úspěch – prociťte emoce – radost, nadšení, klid, které vám změna přinese. Představujete si barvitě jak např. jsou vaši klienti nadšení z vašich článků, jak se snadno dorozumíváte anglicky s kolegou ze zahraničí. Vnímejte, jak se kolega ze zahraničí usmívá, tělo se cítí skvěle a vy s ním. Představujte si, co vám při této situaci říkají lidé okolo, jak vám dávají uznání, jak se vy sami při tom cítíte. Síla vizualizace je obrovská, bohužel ji často podceňujeme. 🙂

Budování nových návyků je proces, který má své principy. Je to práce s našimi pocity, potřebami a s naší myslí. Pro úspěšné získání návyků je důležité skloubit mnoho věcí dohromady a umět se podporovat na cestě změny. Navíc máme-li starostí, jsme přetížení, necítíme podporu okolí apod. je pro nás změna o to náročnější (jak jste se výše dověděli, je spojena s energetickým výdajem) a je tak těžší změnu zvládnout a vytrvat na cestě k požadovanému cíli.

Dovednost sebe-podpory

V případě budování nových návyků může být velkým pomocníkem dovednost sebe-podporování = sebe-koučování  nebo vyhledání profesionálního kouče – průvodce na cestě změny, který nás sebe-koučování naučí. Vrcholoví sportovci a úspěšní manažeři si svůj posun bez sebe-koučování a koučovy podpory už nedovedou ani představit. Kouč jim pomáhá získat motivaci, předvídat překážky a připravit se na ně, učí je umění vnitřně se podporovat – vést vnitřní sebepodporující dialog, zaměřovat svou pozornost na to, co nás posiluje, učí, jak pracovat s tím, co nás naopak oslabuje a podkopává naše původní odhodlání.  V získávání užitečných pracovních či životních návyků je kouč tím nejlepším průvodcem, kterého si můžete přát.

„Tvým úkolem není pochopit cestu druhých. Tvým úkolem je poznat vlastní cestu a naučit se po ní kráčet.“
Vlasta Lisková
Jsem průvodkyně změnou. Pomáhám podnikatelkám jít za svými sny rychleji, efektivněji a s větší radostí. Více informací o mně zjistíte tady>>

Chcete číst další články?  Přihlásit se k odběru můžete ZDE.